Psychoterapia – co to jest?

Psychoterapia – co to jest?

Czy kiedykolwiek czułeś się przytłoczony i myślałeś, że nie poradzisz sobie z problemami? Jeśli tak to nie jesteś jedyny. Według Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego nawet 8 milionów Polaków doświadcza depresji, lęków i innych zaburzeń psychicznych. Inni potrzebują wsparcia, aby poradzić sobie z ciężką chorobą, utratą wagi albo nikotynizmem. Są też osoby, które zmagają się z problemami w związkach, zwolnieniem z pracy, śmiercią ukochanej osoby, stresem czy nadużywaniem narkotyków. Wszystkie te problemy są zazwyczaj destrukcyjne dla człowieka.
 

Psychoterapia – co to jest?

Psycholog powinien wspomóc w rozprawieniu się z problemami. Z psychoterapii korzystają ludzie w każdym wieku, aby żyć bardziej efektywnie, zdrowiej i w pełni satysfakcji. Podczas terapii psycholog używa naukowo zatwierdzone procedury, by pomóc pacjentom rozwinąć w sobie dobre nawyki. Występuje kilka podejść do psychoterapii, wraz z — poznawczo-behawioralną, interpersonalną i innymi — które pomogą każdemu z osobna skonkretyzować swoje problemy.  Proces ten oparty jest na współpracy i dialogu. Pacjent ma zapewnione środowisko wsparcia ze świadomością, że psychoterapeuta podchodzi do niego neutralnie i nie będzie go w żaden sposób krytykował.  

Wraz z psychologiem będziesz pracował nad tym, żeby odkryć i zmienić wzory postaw, które powstrzymują od osiągnięcia w pełni szczęścia. Psychoterapia nie tylko stara się rozwiązać dotychczasowe problemy, ale uposaża w nowe kompetencje, aby lepiej radzić sobie ze wszystkimi wyzwaniami w przyszłości.

Kiedy wybrać się na psychoterapię?

Przez błędy rozumienia czym jest psychoterapia, mnóstwo potrzebujących się na nią nie decyduje. Nawet jeśli rozumieją rzeczywistość i nie opierają się na mitach, to ludzie często czują się zagubieni przed podjęciem walki o dobre samopoczucie. Warto pokonać lęk, ponieważ jeśli poziom życia nie jest taki jaki byśmy pożądali — psychoterapia może pomóc. Niektórzy ludzie korzystają z pomocy psychoterapeuty dlatego, że mają depresję, odczuwają lęk lub złość przez długi czas. Inni natomiast mogą odczuwać potrzebę pomocy w chronicznej chorobie gabinet psychoterapii kielce, która wpływa na emocje i zdrowie psychiczne. Są też ludzie wymagający szybkiej diagnozy swoich problemów na przykład, gdy mierzą się z perspektywą rozpadu związku, samotnością, zwolnieniem z pracy, wypaleniem zawodowym itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *